Jak znaleźć tanią nieruchomość lub mieszkanie poniżej wartości rynkowej?


Dodane


Jak znaleźć tanią nieruchomość lub mieszkanie poniżej wartości rynkowej?

Teoretycznie znalezienie "taniej" nieruchomości nie jest trudne. Wyszukiwarka nieruchomości (np. taka jak Fliper) doskonale sprawdzi się w tej roli. W praktyce, jest to proces o wiele bardziej skomplikowany. Jego istotą nie jest to "jak szukać" lecz "czego i gdzie szukać".

Tanie oferty nieruchomości - czego szukać?

Jako przykład do dalszych analiz weźmy Rybnik - stosunkowo niewielkie miasto, o liczbie ludności do 150 tysięcy osób. Najdrożej kupimy mieszkanie na Nowinach. Jest to duże osiedle, które na dodatek jest doskonale skomunikowane z centrum miasta. Obok znajdują się dwie galerie handlowe. Jest też mnóstwo przedszkoli, szkół a nawet... uczelnia wyższa. Znacznie tańsze mieszkania kupimy na peryferiach. Przykładowo na os. Małym cena typowego M-3 pod klucz jest niższa nawet o 20 tys złotych. 

Podobnie rzecz wygląda w kontekście domów jednorodzinnych. Z tą jednak różnicą, że tutaj - biorąc pod uwagę ceny - zwracamy szczególną uwagę na spokój i bliskość zieleni. Zakup domu położonego w Kamieniu, bądź w Grabowni to wzrost kosztów nawet o 100 tys złotych, względem domów położonych np. w Chwałowicach. Podsumowując, jeśli szukamy taniej nieruchomości, nie wybierajmy szczególnie popularnych dzielnic i osiedli. W przypadku Rybnika taką alternatywą dla powyższych lokacji są Chwałęcice - mała dzielnica posiadająca zarówno walory osiedla, jak i cichego, miejskiego zakątka.

Tanie oferty nieruchomości - czego szukać?

Sama lokalizacja to nie wszystko. Poniżej kilka przykładów nieruchomości, które są zwykle tańsze, od ich klasycznych odpowiedników.

1. Suterena - jest to inaczej "wysoka piwnica". Zwykle jest ona o około 30 - 50 procent tańsza, niż analogiczne mieszkanie na pierwszym piętrze, bądź parterze.

2. Mieszkanie na parterze - tu wszystko zależy od położenia okien. Jeśli są one relatywnie wysoko, koszt takiego mieszkania będzie stosunkowo wysoki. Znacznie tańsze będą mieszkania z niskimi oknami.

3. Zaadoptowane strychy - warto je wybrać, jeśli są obszerne i dobrze doświetlone. Można je ciekawie zaaranżować, zwłaszcza ze względu na charakterystyczne skosy. 

4. Budynki bez wind (co najmniej 2 piętro) - jest to wariant z którego rzadko korzystają rodziny. Niemniej, jeśli komuś perspektywa wnoszenia ciężkich zakupów nie jest straszna (bądź mieszka sam), można w ten sposób zaoszczędzić nawet 30 procent wartości nieruchomości. 

Reasumując, dobra wyszukiwarka lub program do wyszukiwania mieszkań, to swoisty monitor nieruchomości. Jednak nawet najlepszy program do selekcji ofert mieszkań nie zastąpi sprytu i podstaw znajomości rynku. Umiejętność przeanalizowania suchych danych pozwoli na zaoszczędzenie nawet do 50 procent kosztów zakupu nieruchomości.
Sprawdź Fliper, oferty prywatne nieruchomości w jednym miejscu.